SN74LS390DR
Part Number
SN74LS390DR
Description
IC BIN COUNTR DUAL 4BIT 16-SOIC
SN74LS390DR Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SN74LS390DR PCB Footprint and Symbol
Brand Texas Instruments
Product Line Semiconductors
Subcategory Counters, Dividers
Series 74LS
Logic Type Counter, Decade
Direction Up
Number of Elements 2
Number of Bits per Element 4
Reset Asynchronous
Timing -
Count Rate 35MHz
Trigger Type Negative Edge
Voltage - Supply 4.75V ~ 5.25V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)