SR2090 C0G
| Part Number | SR2090 C0G |
| Manufacturer | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Category | Diodes & Rectifiers |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 90V TO220AB |
SR2090 C0G Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | SR2090 C0G PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Rectifiers - Arrays |
| Series | - |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Diode Type | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 90V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 10A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 90V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
Quick Inquiry
| In Stock | 246 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
