SRF1280A-100M
Part Number
SRF1280A-100M
Manufacturer
Bourns
Category
Inductors, Coils, Chokes
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH SMD
SRF1280A-100M Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SRF1280A-100M PCB Footprint and Symbol
Brand Bourns
Product Line Passive Components
Subcategory Arrays, Signal Transformers
Series SRF1280A
Number of Coils 2
Inductance - Connected In Parallel 10µH
Inductance - Connected In Series 40µH
Tolerance ±20%
Current Rating - Parallel 6.04A
Current Rating - Series 3.02A
Current Saturation - Parallel 11.2A
Current Saturation - Series 5.6A
DC Resistance (DCR) - Parallel 24.1 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series 92.1 mOhm Max
Shielding Shielded
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height 0.315" (8.00mm)