SRF2012-900YA
Part Number
SRF2012-900YA
Manufacturer
Bourns
Category
Filters
Description
CMC 400MA 2LN 90 OHM SMD
SRF2012-900YA Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SRF2012-900YA PCB Footprint and Symbol
Brand Bourns
Product Line Passive Components
Subcategory Common Mode Chokes
Series SRF2012A
Filter Type -
Number of Lines 2
Impedance @ Frequency 90 Ohms @ 100MHz
Inductance @ Frequency -
Current Rating (Max) 400mA
DC Resistance (DCR) (Max) 300 mOhm
Voltage Rating - DC 50V
Voltage Rating - AC -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Ratings -
Approvals -
Features -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Height (Max) 0.055" (1.40mm)