SS075Q102F035V2A
| Part Number | SS075Q102F035V2A |
| Manufacturer | E-Switch |
| Category | Switches |
| Description | SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V |
SS075Q102F035V2A Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | SS075Q102F035V2A PCB Footprint and Symbol |
| Brand | E-Switch |
| Product Line | Power |
| Subcategory | Snap Action, Limit Switches |
| Series | SS |
| Circuit | SPDT |
| Switch Function | On-Mom |
| Current Rating (Amps) | 100mA (AC) |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Actuator Type | Lever, Simulated Roller |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
| Operating Force | 35gf |
| Release Force | 10gf |
| Pretravel | 0.080" (2.0mm) |
| Differential Travel | - |
| Overtravel | - |
| Operating Temperature | -25°C ~ 75°C |
Quick Inquiry
| In Stock | 14033 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
