ST5ETW503
Part Number
ST5ETW503
Manufacturer
Nidec Copal Electronics
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
TRIMMER 50K OHM 0.25W GW TOP ADJ
ST5ETW503 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ST5ETW503 PCB Footprint and Symbol
Brand Nidec Copal Electronics
Product Line Passive Components
Subcategory Trimmer Potentiometers
Series ST5
Resistance 50 kOhms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance ±10%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Number of Turns 14
Adjustment Type Top Adjustment
Resistive Material Cermet
Mounting Type Surface Mount
Termination Style Gull Wing
Size / Dimension Square - 0.236" L x 0.169" W x 0.266" H (6.00mm x 4.30mm x 6.75mm)