T1220N22TOFVTXPSA1
Part Number
T1220N22TOFVTXPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Category
Thyristors
Description
SCR MODULE 2800V 2625A DO200AC
T1220N22TOFVTXPSA1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T1220N22TOFVTXPSA1 PCB Footprint and Symbol
Brand Infineon Technologies
Product Line Semiconductors
Subcategory SCRs - Modules
Series -
Structure Single
Number of SCRs, Diodes 1 SCR
Voltage - Off State 2.8kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 1220A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 2625A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 250mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 25000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 500mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C