T520A156M010ATE080
Part Number
T520A156M010ATE080
Manufacturer
KEMET
Category
Capacitors
Description
CAP TANT POLY 15UF 10V 1206
T520A156M010ATE080 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T520A156M010ATE080 PCB Footprint and Symbol
Brand KEMET
Product Line Passive Components
Subcategory Tantalum Polymer Capacitors
Series KO-CAP® T520
Capacitance 15µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 80 mOhm @ 100kHz
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)