T520C226M016ATE080
Part Number
T520C226M016ATE080
Manufacturer
KEMET
Category
Capacitors
Description
CAP TANT POLY 22UF 16V 2312
T520C226M016ATE080 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T520C226M016ATE080 PCB Footprint and Symbol
Brand KEMET
Product Line Passive Components
Subcategory Tantalum Polymer Capacitors
Series KO-CAP® T520
Capacitance 22µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 80 mOhm @ 100kHz
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2312 (6032 Metric)
Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)