T520V227M006ATE015
Part Number
T520V227M006ATE015
Description
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917
T520V227M006ATE015 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T520V227M006ATE015 PCB Footprint and Symbol
Series KO-CAP® T520
Capacitance 220µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 15 mOhm @ 100kHz
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)