T521X106M075ATE050
Part Number
T521X106M075ATE050
Description
CAP TANT POLY 10UF 75V 7343
T521X106M075ATE050 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T521X106M075ATE050 PCB Footprint and Symbol
Subcategory Tantalum Polymer Capacitors
Series KO-CAP® T521
Capacitance 10µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 75V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 mOhm @ 100kHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)