T527I107M006ATE070
Part Number
T527I107M006ATE070
Manufacturer
KEMET
Category
Capacitors
Description
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1206
T527I107M006ATE070 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T527I107M006ATE070 PCB Footprint and Symbol
Brand KEMET
Product Line Passive Components
Subcategory Tantalum Polymer Capacitors
Series KO-CAP® T527
Capacitance 100µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 100 mOhm @ 100kHz
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)