T527I107M006ATE100
| Part Number | T527I107M006ATE100 |
| Manufacturer | KEMET |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP TANT POLY 100UF 6V 1206 |
T527I107M006ATE100 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | T527I107M006ATE100 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | KEMET |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Tantalum Polymer Capacitors |
| Series | KO-CAP® T527 |
| Capacitance | 100µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 6.3V |
| Type | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 100 mOhm @ 100kHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Lifetime @ Temp | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.039" (1.00mm) |
| Lead Spacing | - |
| Manufacturer Size Code | I |
| Ratings | - |
| Features | General Purpose |
Quick Inquiry
| In Stock | 65977 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
