T530X158M003ATE008
Part Number
T530X158M003ATE008
Manufacturer
KEMET
Category
Capacitors
Description
CAP TANT POLY 1500UF 3V 2917
T530X158M003ATE008 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T530X158M003ATE008 PCB Footprint and Symbol
Brand KEMET
Product Line Passive Components
Subcategory Tantalum Polymer Capacitors
Series KO-CAP® T530
Capacitance 1500µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 3V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 8 mOhm @ 100kHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)