T540B686M004CH8710
Part Number
T540B686M004CH8710
Description
CAP TANT POLY 68UF 4V 1411
T540B686M004CH8710 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T540B686M004CH8710 PCB Footprint and Symbol
Series KO-CAP® T540
Capacitance 68µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 4V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 80 mOhm @ 100kHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)