T55P106M6R3C0200
| Part Number | T55P106M6R3C0200 |
| Manufacturer | Vishay Sprague |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP TANT POLY 10UF 6.3V 0805 |
T55P106M6R3C0200 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | T55P106M6R3C0200 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Vishay Sprague |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Tantalum Polymer Capacitors |
| Series | vPolyTan™ T55 |
| Capacitance | 10µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 6.3V |
| Type | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 200 mOhm |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Lifetime @ Temp | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.047" (1.20mm) |
| Lead Spacing | - |
| Manufacturer Size Code | P |
| Ratings | - |
| Features | General Purpose |
Quick Inquiry
| In Stock | 3702 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
