T58BB226M025C0100
Part Number
T58BB226M025C0100
Manufacturer
Vishay Sprague
Category
Capacitors
Description
CAP TANT POLY 22UF 25V 1411
T58BB226M025C0100 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T58BB226M025C0100 PCB Footprint and Symbol
Brand Vishay Sprague
Product Line Passive Components
Subcategory Tantalum Polymer Capacitors
Series vPolyTan™ T58
Capacitance 22µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 100 mOhm @ 100kHz
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)