T58W9105M035C0500
| Part Number | T58W9105M035C0500 |
| Manufacturer | Vishay Sprague |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP TANT POLY 1UF 35V 0805 |
T58W9105M035C0500 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | T58W9105M035C0500 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Vishay Sprague |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Tantalum Polymer Capacitors |
| Series | vPolyTan™ T58 |
| Capacitance | 1µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 35V |
| Type | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 500 mOhm @ 100kHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Lifetime @ Temp | 1000 Hrs @ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.035" (0.90mm) |
| Lead Spacing | - |
| Manufacturer Size Code | W9 |
| Ratings | - |
| Features | General Purpose |
Quick Inquiry
| In Stock | 23346 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
