TA12-11EWA
Part Number
TA12-11EWA
Manufacturer
Kingbright
Category
Display Modules
Description
LED MATRIX 5X7 1.2"" 627NM RED
TA12-11EWA Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TA12-11EWA PCB Footprint and Symbol
Brand Kingbright
Product Line Optoelectronics
Subcategory LED Dot Matrix and Cluster
Series -
Millicandela Rating 14mcd
Internal Connection Common Cathode Row, Common Anode Column
Size / Dimension 0.90" L x 1.54" W x 0.32" H (22.9mm x 39.0mm x 8.0mm)
Color Red
Configuration 5 x 7
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V