TAP800K15RE
Part Number
TAP800K15RE
Manufacturer
Ohmite
Category
Resistors
Description
RES CHAS MNT 15 OHM 10% 800W
TAP800K15RE Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TAP800K15RE PCB Footprint and Symbol
Brand Ohmite
Product Line Passive Components
Subcategory Chassis Mount Resistors
Series TAP800
Resistance 15 Ohms
Tolerance ±10%
Power (Watts) 800W
Composition Thick Film
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features -
Coating, Housing Type Epoxy Coated
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 2.559" L x 2.362" W (65.00mm x 60.00mm)
Height - Seated (Max) 1.280" (32.50mm)