TC4469CPD
| Part Number | TC4469CPD |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC MOSFET DVR AND/INV 14DIP |
TC4469CPD Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | TC4469CPD PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Microchip Technology |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Gate Drivers |
| Series | - |
| Driven Configuration | Low-Side |
| Channel Type | Independent |
| Number of Drivers | 4 |
| Gate Type | N-Channel, P-Channel MOSFET |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 18V |
| Logic Voltage - VIL, VIH | 0.8V, 2.4V |
| Current - Peak Output (Source, Sink) | 1.2A, 1.2A |
| Input Type | Inverting, Non-Inverting |
| High Side Voltage - Max (Bootstrap) | - |
| Rise / Fall Time (Typ) | 15ns, 15ns |
| Operating Temperature | 0°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
Quick Inquiry
| In Stock | 773 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
