TCJC156M035R0200
Part Number
TCJC156M035R0200
Manufacturer
AVX
Category
Capacitors
Description
CAP TANT POLY 15UF 35V 2312
TCJC156M035R0200 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TCJC156M035R0200 PCB Footprint and Symbol
Brand AVX
Product Line Passive Components
Subcategory Tantalum Polymer Capacitors
Series TCJ
Capacitance 15µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 200 mOhm
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2312 (6032 Metric)
Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)