TCJD685M075R0120
| Part Number | TCJD685M075R0120 |
| Manufacturer | AVX |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP TANT POLY 6.8UF 75V 2917 |
TCJD685M075R0120 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | TCJD685M075R0120 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | AVX |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Tantalum Polymer Capacitors |
| Series | TCJ |
| Capacitance | 6.8µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 75V |
| Type | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 120 mOhm |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Lifetime @ Temp | 2000 Hrs @ 105°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.122" (3.10mm) |
| Lead Spacing | - |
| Manufacturer Size Code | D |
| Ratings | - |
| Features | General Purpose |
Quick Inquiry
| In Stock | 1251 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
