TCJE686M025R0050
Part Number
TCJE686M025R0050
Manufacturer
AVX
Category
Capacitors
Description
CAP TANT POLY 68UF 25V 2917
TCJE686M025R0050 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TCJE686M025R0050 PCB Footprint and Symbol
Brand AVX
Product Line Passive Components
Subcategory Tantalum Polymer Capacitors
Series TCJ
Capacitance 68µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 mOhm
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)