TCQB226M006R0070
| Part Number | TCQB226M006R0070 |
| Manufacturer | AVX |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP CHIP POLY 22UF 6V 1210 |
TCQB226M006R0070 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | TCQB226M006R0070 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | AVX |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Tantalum Polymer Capacitors |
| Series | TCQ |
| Capacitance | 22µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 6.3V |
| Type | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 70 mOhm |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp | 1000 Hrs @ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1411 (3528 Metric), 1210 |
| Size / Dimension | 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.083" (2.10mm) |
| Lead Spacing | - |
| Manufacturer Size Code | B |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | General Purpose |
Quick Inquiry
| In Stock | 2925 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
