TD600N16KOFTIMHPSA1
Part Number
TD600N16KOFTIMHPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Category
Thyristors
Description
SCR MODULE 1600V 1050A MODULE
TD600N16KOFTIMHPSA1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TD600N16KOFTIMHPSA1 PCB Footprint and Symbol
Brand Infineon Technologies
Product Line Semiconductors
Subcategory SCRs - Modules
Series -
Structure Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.6kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 600A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 1050A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 250mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 21000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 300mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C