TDA21101G
| Part Number | TDA21101G |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC DRIVER DUAL HS MOSFET 8DSO |
TDA21101G Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | TDA21101G PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Infineon Technologies |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | - |
| Output Configuration | Half Bridge |
| Applications | DC-DC Converters |
| Interface | PWM |
| Load Type | Inductive |
| Technology | Power MOSFET |
| Rds On (Typ) | - |
| Current - Output / Channel | - |
| Current - Peak Output | 4A |
| Voltage - Supply | 10.8V ~ 13.2V |
| Voltage - Load | 5V ~ 13.2V |
| Operating Temperature | -25°C ~ 125°C (TJ) |
| Features | Bootstrap Circuit |
| Fault Protection | Over Temperature, UVLO |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | PG-DSO-8 |
Quick Inquiry
| In Stock | 389 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
