TDA21103
| Part Number | TDA21103 |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC DRIVER DUAL HS MOSFET PDSO-14 |
TDA21103 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | TDA21103 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Infineon Technologies |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | CoreControl™ |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Applications | DC-DC Converters, Voltage Regulators |
| Interface | PWM |
| Load Type | Inductive |
| Technology | Power MOSFET |
| Rds On (Typ) | 1.9Ohm LS, 1.75Ohm HS |
| Current - Output / Channel | - |
| Current - Peak Output | - |
| Voltage - Supply | 10.8V ~ 13.2V |
| Voltage - Load | 6V ~ 13.2V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C (TJ) |
| Features | Bootstrap Circuit |
| Fault Protection | Shoot-Through, Over Voltage |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | P-DSO-14 |
Quick Inquiry
| In Stock | 391 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
