TDA21201-S7
| Part Number | TDA21201-S7 |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Category | Power Management ICs |
| Description | SWITCH MOSFET/DRIVER TO220-7-230 |
TDA21201-S7 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | TDA21201-S7 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Infineon Technologies |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | - |
| Output Configuration | Half Bridge |
| Applications | Synchronous Buck Converters |
| Interface | PWM |
| Load Type | Inductive |
| Technology | Power MOSFET |
| Rds On (Typ) | 4.8mOhm LS, 13.3mOhm HS |
| Current - Output / Channel | 30A |
| Current - Peak Output | - |
| Voltage - Supply | 9V ~ 15V |
| Voltage - Load | 9V ~ 15V |
| Operating Temperature | -25°C ~ 125°C (TJ) |
| Features | Bootstrap Circuit |
| Fault Protection | Over Temperature, Shoot-Through, UVLO |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-7 |
| Supplier Device Package | P-TO220-7-230 |
Quick Inquiry
| In Stock | 287 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
