TDA21240AUMA1
| Part Number | TDA21240AUMA1 |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC POWERSTAGE DRIVER 30IQFN |
TDA21240AUMA1 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | TDA21240AUMA1 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Infineon Technologies |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | - |
| Output Configuration | Half Bridge |
| Applications | Synchronous Buck Converters |
| Interface | PWM |
| Load Type | Inductive |
| Technology | Power MOSFET |
| Rds On (Typ) | - |
| Current - Output / Channel | 40A |
| Current - Peak Output | - |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 7V |
| Voltage - Load | 5V ~ 16V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Features | Bootstrap Circuit |
| Fault Protection | Shoot-Through, UVLO |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 30-PowerTFQFN |
| Supplier Device Package | PG-IQFN-30-2 |
Quick Inquiry
| In Stock | 301 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
