TEMT1000
Part Number
TEMT1000
Manufacturer
Vishay Semiconductor Opto Division
Category
Optical Sensors
Description
SENSOR PHOTO 950NM TOP VIEW 2SMD
TEMT1000 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TEMT1000 PCB Footprint and Symbol
Brand Vishay Semiconductor Opto Division
Product Line Sensors
Subcategory Phototransistors
Series -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 70V
Current - Collector (Ic) (Max) 50mA
Current - Dark (Id) (Max) 200nA
Wavelength 950nm
Viewing Angle 30°
Power - Max 100mW
Mounting Type Surface Mount
Orientation Top View
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)