TGHGCR0010FE
| Part Number | TGHGCR0010FE |
| Manufacturer | Ohmite |
| Category | Resistors |
| Description | RES CHAS MNT 0.001 OHM 1% 100W |
TGHGCR0010FE Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | TGHGCR0010FE PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Ohmite |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Chassis Mount Resistors |
| Series | TGHG |
| Resistance | 1 mOhms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 100W |
| Composition | Thick Film |
| Temperature Coefficient | ±60ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Features | Current Sense, Non-Inductive |
| Coating, Housing Type | Epoxy Coated |
| Mounting Feature | Flanges |
| Size / Dimension | 1.500" L x 0.980" W (38.10mm x 24.90mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.483" (12.26mm) |
| Lead Style | M4 Threaded |
| Package / Case | SOT-227-4 |
| Failure Rate | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 1606 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
