TISP4240M3BJR-S
Part Number
TISP4240M3BJR-S
Manufacturer
Bourns
Category
Circuit Protection
Description
THYRISTOR 180V 220A DO214AA
TISP4240M3BJR-S Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TISP4240M3BJR-S PCB Footprint and Symbol
Brand Bourns
Product Line Power
Subcategory TVS - Thyristors
Series -
Voltage - Breakover 240V
Voltage - Off State 180V
Voltage - On State 3V
Current - Peak Pulse (8/20µs) 220A
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 50A
Current - Hold (Ih) 150mA
Number of Elements 1
Capacitance 50pF