TPS65010RGZR
Part Number
TPS65010RGZR
Manufacturer
Texas Instruments
Category
Power Management ICs
Description
IC POWER/BATTERY MGMT 48-QFN
TPS65010RGZR Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TPS65010RGZR PCB Footprint and Symbol
Brand Texas Instruments
Product Line Semiconductors
Subcategory Battery Chargers
Series -
Battery Chemistry Lithium Ion/Polymer
Number of Cells 1
Current - Charging Constant - Programmable
Programmable Features -
Fault Protection Over Temperature
Charge Current - Max 500mA
Battery Pack Voltage 4.2V
Voltage - Supply (Max) 5.5V
Interface I²C, USB
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)