TS420-600T
Part Number
TS420-600T
Manufacturer
STMicroelectronics
Category
Thyristors
Description
SCR 4A 200UA 600V TO-220AB
TS420-600T Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TS420-600T PCB Footprint and Symbol
Brand STMicroelectronics
Product Line Semiconductors
Subcategory SCRs
Series -
Voltage - Off State 600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 800mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200µA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max) 2.5A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 4A
Current - Hold (Ih) (Max) 5mA
Current - Off State (Max) 5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 30A, 33A
SCR Type Sensitive Gate
Operating Temperature -40°C ~ 125°C