TSC873CT B0G
| Part Number | TSC873CT B0G |
| Manufacturer | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Category | Transistors |
| Description | TRANSISTOR NPN TO92 |
TSC873CT B0G Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | TSC873CT B0G PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Bipolar (BJT) - Single |
| Series | - |
| Transistor Type | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 400V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 250mA, 1A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 80 @ 250mA, 10V |
| Power - Max | 1W |
| Frequency - Transition | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
| Supplier Device Package | TO-92 |
Quick Inquiry
| In Stock | 269 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
