TSM250N02DCQ RFG
| Part Number | TSM250N02DCQ RFG |
| Manufacturer | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Category | Transistors |
| Description | MOSFET 2 N-CH 20V 5.8A 6TDFN |
TSM250N02DCQ RFG Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | TSM250N02DCQ RFG PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | FETs, MOSFETs - Arrays |
| Series | - |
| FET Type | 2 N-Channel (Dual) |
| FET Feature | Standard |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 5.8A (Tc) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 25mOhm @ 4A, 4.5V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 800mV @ 250µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 7.7nC @ 4.5V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 775pF @ 10V |
| Power - Max | 620mW |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-VDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 6-TDFN (2x2) |
Quick Inquiry
| In Stock | 12003 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
