TSSF212H100
| Part Number | TSSF212H100 |
| Manufacturer | Cynergy 3 |
| Category | Specialized Sensors |
| Description | FLOAT SENS LIQ SPST-NO 300V |
TSSF212H100 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | TSSF212H100 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Cynergy 3 |
| Product Line | Sensors |
| Subcategory | Float, Level Sensors |
| Series | TSSF212 |
| Type | Liquid |
| Output Type | Switch (Single Float) |
| Output Configuration | SPST-NO |
| Current | - |
| Minimum Liquid Specific Gravity | 0.8 |
| Switch Actuation Level | 0.905" (23.0mm) |
| Mounting Type | Male 1/2" (12.7mm) NPT |
| Material - Housing & Prism | 304 Stainless Steel, 316 Stainless Steel |
| Operating Temperature | -20°C ~ 120°C |
| Voltage Rating | 300VAC, 300VDC |
Quick Inquiry
| In Stock | 296 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
