TT162N08KOFHPSA1
Part Number
TT162N08KOFHPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Category
Thyristors
Description
SCR MODULE VDRM 800V 260A MODULE
TT162N08KOFHPSA1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TT162N08KOFHPSA1 PCB Footprint and Symbol
Brand Infineon Technologies
Product Line Semiconductors
Subcategory SCRs - Modules
Series -
Structure Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 800V
Current - On State (It (AV)) (Max) 162A
Current - On State (It (RMS)) (Max) -
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 5200A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 200mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C