TT210N12KOFHPSA1
Part Number
TT210N12KOFHPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Category
Thyristors
Description
SCR MODULE 1.2KV MODULE
TT210N12KOFHPSA1 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TT210N12KOFHPSA1 PCB Footprint and Symbol
Brand Infineon Technologies
Product Line Semiconductors
Subcategory SCRs - Modules
Series -
Structure Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.2kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 261A
Current - On State (It (RMS)) (Max) -
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 6600A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 300mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C