TYN1225RG
Part Number
TYN1225RG
Manufacturer
STMicroelectronics
Category
Thyristors
Description
SCR 1200V 25A TO-220AB
TYN1225RG Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TYN1225RG PCB Footprint and Symbol
Brand STMicroelectronics
Product Line Semiconductors
Subcategory SCRs
Series -
Voltage - Off State 1.2kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 40mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max) 16A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 25A
Current - Hold (Ih) (Max) 50mA
Current - Off State (Max) 5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 250A, 260A
SCR Type Standard Recovery
Operating Temperature -40°C ~ 125°C