UAL25-2RF8
Part Number
UAL25-2RF8
Manufacturer
Riedon
Category
Resistors
Description
RES CHAS MNT 2 OHM 1% 25W
UAL25-2RF8 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models UAL25-2RF8 PCB Footprint and Symbol
Brand Riedon
Product Line Passive Components
Subcategory Chassis Mount Resistors
Series UAL
Resistance 2 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 25W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Features Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Coating, Housing Type Aluminum
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 1.063" L x 1.079" W (27.00mm x 27.40mm)
Height - Seated (Max) 0.575" (14.60mm)