UC3914DW
| Part Number | UC3914DW |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC 5-35V POWER MANAGER 18-SOIC |
UC3914DW Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | UC3914DW PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Hot Swap Controllers |
| Series | - |
| Type | Hot Swap Controller |
| Number of Channels | 1 |
| Internal Switch(s) | No |
| Applications | General Purpose |
| Features | UVLO |
| Programmable Features | Auto Retry, Circuit Breaker, Current Limit, Fault Timeout, Latched Fault |
| Voltage - Supply | 5V ~ 35V |
| Current - Output (Max) | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Current - Supply | 12mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 18-SOIC |
Quick Inquiry
| In Stock | 523 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
