UCC27524P
| Part Number | UCC27524P |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC GATE DVR LO-SIDE DL 5A 8DIP |
UCC27524P Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | UCC27524P PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Gate Drivers |
| Series | - |
| Driven Configuration | Low-Side |
| Channel Type | Independent |
| Number of Drivers | 2 |
| Gate Type | IGBT, N-Channel MOSFET |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 18V |
| Logic Voltage - VIL, VIH | 1V, 2.3V |
| Current - Peak Output (Source, Sink) | 5A, 5A |
| Input Type | Non-Inverting |
| High Side Voltage - Max (Bootstrap) | - |
| Rise / Fall Time (Typ) | 7ns, 6ns |
| Operating Temperature | -40°C ~ 140°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
Quick Inquiry
| In Stock | 3489 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
