UCC3916DP
| Part Number | UCC3916DP |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC SCSI TERMPOWER MGR 8-SOIC |
UCC3916DP Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | UCC3916DP PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Hot Swap Controllers |
| Series | - |
| Type | Hot Swap Controller |
| Number of Channels | 1 |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Applications | SCSI |
| Features | Thermal Limit |
| Programmable Features | Fault Timeout |
| Voltage - Supply | 4V ~ 6V |
| Current - Output (Max) | 1.65A |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Current - Supply | 1mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
Quick Inquiry
| In Stock | 528 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
