V23047-A1110-A511
Part Number
V23047-A1110-A511
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category
Relays
Description
RELAY SAFETY DPST 6A 110V
V23047-A1110-A511 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models V23047-A1110-A511 PCB Footprint and Symbol
Brand TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product Line Power
Subcategory Safety Relays
Series SR2M, SCHRACK
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 110VDC
Contact Form DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
Contact Rating (Current) 6A
Switching Voltage 400VAC - Max
Features Sealed - Fully
Termination Style PC Pin
Must Operate Voltage 82.5 VDC
Must Release Voltage 11 VDC
Operate Time -
Release Time -
Operating Temperature -25°C ~ 70°C