VFM-20A
| Part Number | VFM-20A |
| Manufacturer | CUI |
| Category | Filters |
| Description | LINE FILTER 75VDC 20A TH |
VFM-20A Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | VFM-20A PCB Footprint and Symbol |
| Brand | CUI |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Power Line Filter Modules |
| Series | VFM-XX |
| Filter Type | DC |
| Configuration | Two Stage |
| Voltage - Rated DC | 75V |
| Voltage - Rated AC | - |
| Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral) | - |
| Voltage - Rated AC (Phase to Phase) | - |
| Current | 20A |
| Frequency - Operating | - |
| Applications | General Purpose |
| Approvals | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination Style | PC Pins |
| Inductance | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 786 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
