VO14642AABTR
| Part Number | VO14642AABTR |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Opto Division |
| Category | Relays |
| Description | SSR RELAY SPST-NO 2A 0-60V |
VO14642AABTR Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | VO14642AABTR PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Vishay Semiconductor Opto Division |
| Product Line | Power |
| Subcategory | Solid State Relays |
| Series | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Circuit | SPST-NO (1 Form A) |
| Output Type | AC, DC |
| Voltage - Input | 1.3VDC |
| Voltage - Load | 0V ~ 60V |
| Load Current | 2A |
| On-State Resistance (Max) | 250 mOhms |
| Termination Style | Gull Wing |
| Package / Case | 6-SMD (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 6-SMD |
Quick Inquiry
| In Stock | 45765 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
