VS-GT175DA120U
| Part Number | VS-GT175DA120U |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division |
| Category | Transistors |
| Description | IGBT 1200V 288A 1087W SOT-227 |
VS-GT175DA120U Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | VS-GT175DA120U PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Vishay Semiconductor Diodes Division |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | IGBTs - Modules |
| Series | - |
| IGBT Type | Trench |
| Configuration | Single |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 288A |
| Power - Max | 1087W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.1V @ 15V, 100A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100µA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | - |
| Input | Standard |
| NTC Thermistor | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | SOT-227-4, miniBLOC |
| Supplier Device Package | SOT-227 |
Quick Inquiry
| In Stock | 121 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
