VS-VSKT500-16PBF
Part Number
VS-VSKT500-16PBF
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Category
Thyristors
Description
MODULE THY 500A SMAGN-A-PAK
VS-VSKT500-16PBF Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models VS-VSKT500-16PBF PCB Footprint and Symbol
Brand Vishay Semiconductor Diodes Division
Product Line Semiconductors
Subcategory SCRs - Modules
Series -
Structure Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.6kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 500A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 785A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 17800A, 18700A
Current - Hold (Ih) (Max) 500mA
Operating Temperature -40°C ~ 130°C (TJ)